Takiego miesiąca w EURECE jeszcze nie było! Czerwiec, oprócz upragnionego przez wszystkich zakończenia roku szkolnego oraz wakacji, dostarczył również wielu teatralnych emocji. Dlaczego? Ostatnie dni minęły bowiem pod znakiem prób i premier sześciu spektakli teatralnych przygotowanych przez naszych nauczycieli, i uczniów. Każdy z występów spotkał się z wielkim uznaniem widzów – oklasków nie było końca!

,,CIERPIENIA MŁODEGO PISARZA” ,,Teatralny czerwiec” w EURECE ,,otworzył” spektakl przygotowany przez ósmoklasistów – był to ich ostatni występ w naszej szkole. ,,Cierpienia młodego pisarza” to komedia o natchnieniu, o tym jak ciężko je zdobyć, a jeszcze ciężej wykorzystać. Zwłaszcza wtedy, gdy wykonujemy pracę, która nas nie pasjonuje. Nasi uczniowie doskonale poradzili sobie z wielostronicowym scenariuszem napisanym przez Panią Monikę Taciak. Każdy z nich wcielił się w inną postać znaną z literatury omawianej na lekcjach języka polskiego bądź innych tekstów kultury. Do grona aktorów dołączył również wychowawca ósmoklasistów, Pan Dawid Rybakowski, który brawurowo zagrał amerykańskiego producenta muzycznego i pasjonata muzyki disco polo. Nasi wychowankowie doskonale odnaleźli się w komediowej konwencji spektaklu. Każdy z nich pokazał, że gra aktorska nie jest mu straszna, a kolejne próby to tylko trampolina do wielkiego sukcesu, jakim okazał się ten występ. Rodzice i zaproszeni goście długo oklaskiwali naszych wspaniałych artystów.

5 5


 5

,,OLIMPIJSKI SPOKÓJ, CZYLI KOMEDIA RODZINNA”. Klasa 5 żadnej sztuki się nie boi! Kilka dni po premierze poprzedniego spektaklu tej grupy, czyli ,,Anastazji”, piątoklasiści zabrali się do pracy nad kolejnym widowiskiem. Tym razem zajęli się szeroko omawianą na lekcjach języka polskiego mitologią. Po raz kolejny wychowankowie Pani Moniki Taciak pokazali, że nie straszne są im długie i wymagające scenariusze. Nie zabrakło zatem rzucania sandałem przez wściekłą Herę, Hadesa i Aresa grających w FIFĘ, pieczącego ciastka Herkulesa oraz Ikara chwalącego się licencją pilota. Na scenie pojawiła się cała plejada olimpijskich gwiazd – Zeus, Hera, Apollo, Artemida, Hermes, Hades, Atena, Demeter, Kora, Syzyf, Afrodyta, Herkules, Ares, Posejdon, Eros i Ikar. Każda z tych postaci w żartobliwy sposób opowiadała o swoim życiu we współczesnym świecie – od wstawiania zdjęć na Instagram po diety, smog i korzystanie z portali randkowych. Uczniowie zagrali fenomenalnie – mimo młodego wieku pokazali, że doświadczenie sceniczne mają ogromne. Doskonale oddali emocje granych przez siebie postaci. Dzięki tak wspaniałej grze aktorskiej widzowie z łatwością mogli ,,przenieść się” do świata znanego tylko z mitów. Na koniec uczniowie zatańczyli zorbę – grecki taniec przyjaźni, który symbolizował nie tylko finałową zgodę naszych bohaterów, ale też zacieśnienie więzi przyjaźni wśród dzieci.

7 

7

,,WIECZOREK POETYCKI” W środę nadeszła pora na długo wyczekiwaną premierę spektaklu 3 gimnazjum. Po wielkim sukcesie występu klasy 8, oczy widzów zwróciły się na drugą klasę żegnającą się w tym roku szkolnym z EUREKĄ. Zaledwie tydzień wystarczył gimnazjalistom na stworzenie komedii o Adamie Mickiewiczu poszukującym natchnienia i wynikającym z tego tytułowym wieczorku. Na owym spotkaniu pojawiły się najjaśniejsze gwiazdy literatury i nie tylko. Mickiewicza (Maciej Soska) i jego gosposię (Julia Lewandowska) odwiedzili: dziennikarki (Kaja Jankowiak, Jadwiga Tadeusz), Jan Kochanowski (Jan Strzelewicz), Kazimierz Przerwa – Tetmajer (Maks Gilewicz – Kłossowski), Sigmund Freud (Aleksy Dąbrowski), Edgar Allan Poe (Konstancja Woźniak), Maria Pawlikowska – Jasnorzewska (Antonina Sikora) i (a jakże!) Juliusz Słowacki (Mateusz Karolewski). O wszystkich wydarzeniach pięknie opowiadał Narrator, czyli Pola Musiałkiewicz. Do grupy wychowanków dołączył też Pan Sebastian Szybiak, który zagrał Henryka Sienkiewicza. Uczniowie dali z siebie wszystko. Mimo wysokiej temperatury ubrali stroje z epoki – dziewczyny suknie, a chłopacy fraki, cylindry i szaty, aby jak najlepiej oddać klimat dziwiętnastowiecznego saloniku. Ich gra aktorska spotkała się z wielkim uznaniem widzów. Salwy śmiechu wywołała scena finałowa – potyczka Mickiewicza i Słowackiego na miecze świetlne.

2

2

,,KOPCIUSZEK, CZYLI NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ!” W czwartkowe popołudnie klasa 4 zaprezentowała tłumnie zgromadzonym rodzicom i innym zaproszonym gościom swoje spektakle. Spotkanie z teatrem rozpoczął oddział B, który postanowił opowiedzieć widzom historię baśniowego Kopciuszka. Nie obyło się zatem bez uszczypliwości niesympatycznych sióstr pod adresem poczciwej dziewczyny, wizyty dobrej Wróżki, zagubienia pantofelka i końcowej radości bohaterki. Na uwagę zasługuje fakt, że scenariusz został napisany wierszem, a w tle usłyszeć można było współczesną muzykę. Aktorzy z klasy 4B świetnie wcielili się w swoje role, doskonale poradzili sobie z niełatwym zadaniem, jakim było ,,zmierzenie” się z klasyczną wersją opowieści o Kopciuszku. Nie ulega jednak wątpliwości, że podopieczni Pani Anny Waloszek dali radę!

8

8

,,AGENT NA TROPIE” W ramach lekcji języka polskiego w klasie 4 uczniowie poznali kilka baśni oraz legend. Te drugie szczególnie zainteresowały Pani Monikę Taciak i dzieci z klasy 4A – stąd ich wariacja na temat poznanych utworów, a więc ,,Agent na tropie”. Ten spektakl to mieszanka znanych legend polskich – w przedstawieniu pojawiają się więc wzmianki o Wandzie, która nie chciała Niemca, Popielu i Złotej Kaczce, zaś jednym z głównych bohaterów jest Smok Wawelski. Stworowi towarzyszą postacie z ballady ,,Pani Twardowska”, a akcja rozgrywa się między innymi w mickiewiczowskim ,,Rzymie”. Tytułowy agent to średniowieczna odpowiedź na współczesnego Jamesa Bonda. Gromkie oklaski, którymi nagrodzono aktorów dowiodły, że nastrój tajemniczości i grozy, który towarzyszył wydarzeniom bardzo się podobał. Młodych aktorów nie przeraził ogrom tekstu oraz wymagająca fabuła przedstawienia. Wręcz przeciwnie, w przyszłym roku szkolnym spodziewać się można drugiej część opowieści o dzielonym Agencie 8. Na uznanie zasługuje wybitna gra aktorska dzieci oraz świetnie dobrana muzyka.

10  10

10

,,W PODRÓŻY TALENT SŁUŻY” Mówi się, że ,,koniec wieńczy dzieło”. Oglądając spektakl klasy 3 można było z dumą stwierdzić, że to powiedzenie oddaje całą prawdę o ,,teatralnym czerwcu” w EURECE. ,,W podróży talent służy” było zarówno pożegnaniem wychowanków Pani Pauliny Biednej z nauczaniem zintegrowanym jak i przywitaniem kolejnego etapu edukacyjnego. Spektakl był wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze, wszyscy uczniowie mogli pokazać swe talenty – od śpiewu i tańca po malowanie oraz jazdę na nartach. Po drugie, z taką formą przedstawienia jeszcze się w EURECE nie spotkano – widzowie obejrzeli bowiem ,,talent show”! Po trzecie, z wielkim entuzjazmem przyjęto prowadzących show, czyli Zuzannę Ceitel i Piotra Dudziaka, którzy, jak na showmanów przystało, nie szczędzili sobie kąśliwych komentarzy, żartowali, a nawet zaśpiewali jedną z piosenek z filmu animowanego ,,Herkules”. Muzyka była bardzo ważnym elementem spektaklu – widzowie usłyszeli wiele znanych utworów. Trudno się zatem dziwić, że niektórzy z gości śpiewali razem z aktorami. Wśród wielu komplementów pod adresem tego spektaklu nie może zabraknąć jednego – dzieci spisały się na medal! W piękny sposób podziękowały też swoim rodzicom za troskę i opiekę.

Designed by: Joomla solmedia.pl